چربی ها را هوشمندانه انتخاب کنید!

چربی ها را هوشمندانه انتخاب کنید!

تغذیه دیابتی‌ها: چربی‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید!

چربی در رژیم غذایی شما می‌تواند هم مفید و هم مضر باشد. در افراد مبتلا به دیابت، خطر بروز بیماری‌های قلبی بیشتر است، بنابراین این افراد باید در مورد چربی‌هایی که مصرف می‌کنند، حساسیت و دقت خیلی بیشتری داشته باشند.

همیشه از چربی ها به عنوان عواملی مضر برای سلامتی یاد شده است. چربی ها گروه بزرگی از مواد خوراکی و انرژی زا هستند که بر اساس نوع ترکیبشان دسته بندی می شوند. معمولا چربی ها از سه اسید چرب متفاوت و یک گلیسرول تشکیل شده اند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مفید ترین چربی ها برای حفظ سلامتی آشنا کنیم. با سلام سلامتی همراه باشید.

وقتی چربی ها برای سلامت مفید هستند

گرچه چربی ها سال هاست که مواد غذایی بی ارزش محسوب شده اند، اما اگر میزان مناسب خوردن چربی را بدانید می توانید با استفاده از چربی ها اندازه دور کمر و شکم خود را کم کنید، درد مفاصل را کاهش دهید، تری گلیسرید را کاهش دهید و حتی خطر ابتلا به سرطان پستان را کم می کند.

آنچه باید به یاد داشته باشید این است که چربی ها حاوی انرژی زیادی هستند، ۹ کیلو کالری در هر گرم، در حالیکه انرژی کربوهیدرات ها و پروتئین ها کمتر است، ۴ کیلوکالری در هر گرم. برای شکستن پروتئین در بدن انرژی بیشتری نیاز است، بنابراین پروتئین ها دارای کمترین انرژی هستند و همچنین برای سیر نگه داشتن شما در طولانی مدت بسیار مفید هستند. لازم است بدانید چرا باید برخی چربی ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. علت این مسئله این است که حذف برخی چربی ها از فرایندهای پیری ژنتیکی پیشگیری می کنند. همه چربی ها مانند هم نیستند، بنابراین بسیار مهم است که تفاوت های چربی ها را بدانید تا بهترین رژیم غذایی را انتخاب کنید. در ادامه به مواردی در مورد چربی ها اشاره می کنیم که لازم است بدانید.

 

چربی‌های سالم

چربی‌های اشباع نشده‌ای که از منابع گیاهی و ماهی به دست می‌آیند، از قبیل روغن زیتون (روغن زیتون مثالی از یک روغن استخراج شده از گیاه است که منبع اسیدهای چرب غیر اشباع محسوب می شود،تقریبا ۷۵ درصد روغن زیتون را اسیدهای چرب غیر اشباع تشکیل می دهد. روغن زیتون منبع خوبی از امگا ۹ است، به ویژه اسید اولئیک oleic acid که به کاهش کلسترول بد خون یا LDL نیز کمک می کند.)، روغن مغزها و روغن آووکادو، سالم‌ترین نوع چربی هستند. همچنین سعی کنید که اسیدهای چرب امگا ۳ هم بیشتر مصرف کنید، زیرا در رفع التهاب و کمک به سلامت مغز و قلب بسیار مؤثر است. ماهی سالمون، ماهی تون و دانه‌های بزرک، منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

انتخاب هوشمندانه چربی ها

مطالب مرتبط

نظرات شما

X
قالب فروشگاهی